Dozviete sa aj k akej súťaži na Slovensku by Martin prirovnal kanadskú juniorskú ligu GMHL - Martin Chovanec (South Muskoka Shield, Kanada).

Chovanec

Rok narodenia: 1999
Miesto narodenia: Spišská Nová Ves
Vek: 18
Národnosť: Slovenská
Pozícia: Obranca
Výška: 182cm
Váha: 80kg

ROZHOVOR:
Prečo si sa rozhodol odísť do Kanady?
Chcel som sa posunúť niekde ďalej a myslím si, že práve táto možnosť odísť do Kanady mi to umožnila.

Aký je rozdiel v prístupe hráčov SR a Kanady k tréningu, zápasu či úspechu?
Tak myslím si, že kanaďania pristupujú ku všetkému zodpovednejšie, či už ide o tréning alebo o zapás. Stále sa snažia do toho dať všetko a ísť na plno.

Aké sú tréningy v Kanade, sú niečím odlišné?
Tréningy v Kanade sú podľa mňa fyzicky náročnejšie ako na Slovensku, tréneri sa viac venujú hráčom.

Čo všetko tréner požaduje v porovnaní so SR - taktika, systém, prístup k tréningu, zápasu?
Tréner vyžaduje nasadenie či už v tréningu na ľade alebo na suchu. Vyžaduje aj tvrdú prácu od každého a keď vidí že sa hráč snaží a ide vždy naplno, on mu to potom oplatí. Tréner taktiež požaduje, aby hráč dodržiaval systém a plnil taktiku.

Aká veľká je konkurencia v tíme?
Myslím si, že konkurencia v tíme je obrovská, každý hráč chce hrať a robí všetko preto aby bol v zostave v najbližšom zápase lebo ak sa jeho výkony nebudú páčiť trénerovi, bude odstavený a bude hrať niekto druhý namiesto neho.

Venujete sa aj kondícii mimo ľadu?
Každý deň máme doobeda tréning na sucho, poobede máme ľad a po ľade máme k dispozícii posilňovňu a velkú telocvičňu, ktorú môžeme využiť. Tréning je ale individuálny, každý robí to v čom vidí nedostatky.

Ľutuješ rozhodnutie, že si opustil rodinu, klub a odišiel do zámoria?
Absolútne neľutujem že som sem odcestoval lebo táto sezóna tu mi dala strašne veľa. Spoznal som nových ľudí, videl som ako tu žijú, aké majú zvyky, aký sú tu ľudia. Myslím si, že po hokejovej stránke som sa zlepšil lebo je tu malá ľadová plocha. To znamená že hokej je tu rýchlejší, hrá sa tu viac do tela a sú tu starší a skúsenejší chlapci a veľmi skúsený tréner od ktorých som sa veľa naučil a získal nové skúsenosti. Taktiež som sa tu naučil anglicky jazyk, ktorý sa mi v budúcnosti zíde.

K akej súťaži a úrovni v SR by si prirovnal súťaž GMHL v Kanade?
GMHL by som prirovnal k slovenskej extralige juniorov, je to tu možno ešte rýchlejšie a fyzickejšie lebo sú tu malé ľadové plochy.

Čo všetko ti prináša pobyt v kanadskej rodine a ako k tebe pristupujú?
Tak hlavne som spoznal skvelých ľudí. V rodine v ktorej som ubytovaný mi absolútne nič nechýba, mám všetko čo potrebujem a veľmi mi pomohli a ešte aj pomáhajú s angličtinou.

Ako vyzerá tréningové zázemie?
Máme skvelú veľkú a dobre vybavenú šatňu, jednu ľadovú plochu. Ďalej tu máme obrovskú posilňovňu, telocvičňu a dva bazény, ktoré môžeme kedykoľvek bezplatne využiť.

Aká bola spolupráca s našou agentúrou ,,Hokej v Kanade,, ?
Spoluprácu s agentúrou Hokej v Kanade si veľmi pochvalujem. O nič som sa nemusel starať, všetko vybavili oni a počas celého pobytu v Kanade sú mi k dispozícii ak nastane nejaký problem stačí zdvihnúť telefon, oznámiť im to a všetko vybavia oni.