V článku sa dočítate, čo všetko počas sezóny, Lukášovi prínáša pobyt v americkej rodine a ako ku nemu rodina pristupuje - Lukáš Moravský (Long Beach Bombers, USA).

Tréningový proces v zámorí

ROZHOVOR:
Prečo si sa rozhodol odísť do USA?
Bol to môj celoživotný sen pôsobiť v zahraničí. Vždy som mal pocit že USA je pre mna stvorená a tu budem oveľa viac prosperovať po každej stránke.

Aký je rozdiel v prístupe hráčov k tréningu, zápasu či úspechu na Slovensku a v USA ?
Tu v tíme El Paso Rhinos sa berie všetko vážne každý zápas a každý tréning, nikdy sa nikde nepoľaví a stále sa ide za 1 cieľom a to je výhra v lige. Pracujeme tu hlavne ako tím, nie individuálne.

Aké sú tréningy v USA, sú niečím odlišné?
Každý deň máme viac ako 4 hodiny tréningu. Ráno 3 a pol hodiny na ľade a potom poobede ďalšia časť - 1 hodina suchej prípravy.

Čo všetko tréner požaduje v porovnaní so Slovenskom - taktika, systém, prístup k tréningu, zápasu?
Taktika je vždy prípravená na každého súpera zvlášť, každému súperovi sa venujeme, rozoberieme si ako hrá , jeho taktiku a povieme si ako budeme hrať my zas na neho. Každý tréning je ako zápas, nemôžeme nič podceniť a stále musíme ísť na 110%.

Aká veľká je konkurencia v tíme?
Konkurencia v tíme El Paso Rhinos je skutočne veľká. Na začiatku sezóny nás bolo 40. Teraz nás je 33, z toho 3 brankári , 10 obrancov a 20 útočníkov. Na zápas sa ale ide vždy len v počte 20 hráčov a 2 brankári.

Venujete sa aj kondícii mimo ľadu?
Kondíciu máme hlavne na ľade, na suchu sa skôr venujeme sile, akcelerácií a technike korčuľovania.

Ľutuješ rozhodnutie, že si opustil rodinu, klub a odišiel do zámoria?
Nie! Bolo to najlepšie rozhodnutie aké som v živote mohol spraviť. Otvoril sa mi nový svet, nové známosti a hlavne nové možnosti do budúcnosti.

K akej súťaži a úrovni v SR by si prirovnal súťaž WSHL v USA?
Povedal by som, že kvalitou to je o triedu lepšie ako extraliga juniorov na Slovensku.

Čo všetko ti prináša pobyt v americkej rodine a ako k tebe pristupujú?
Moja americká rodina ma berie ako svojho syna, čo je ich to je aj moje, dali mi auto, keď niekam chcem ísť len poviem a môžem si ho kľudne zobrať. Pomáhajú mi zo všetkým čo potrebujem.

Ako vyzerá tréningové zázemie?
Tréningové zázemie ? Na ľad môžem ísť kedy chcem a koľko chcem. Keď chcem ísť na ľad o 10 večer tak idem a tréner ma ešte aj pochváli. Na štadióne máme okrem iného aj strelecký trenažér. Ten Vám nahráva puky a zasvieti kam máte vystreliť. Všetko to sníma kamera ktorá vás potom vyhodnotí a dá pridelí body vášmu výkonu. Päťnásť minút od štadióna máme tréningové centrum kde je kompletne vybavená posilňovňa a korčuliarsky trenažér.

Aká bola spolupráca s našou agentúrou ,,Hokej v Kanade,, ?
Som veľmi spokojný, agentúra mi pomôže vybaviť všetko ohľadom sezóny, od odletu zo Slovenska až po koniec sezóny a príchodu naspat domov na Slovensko.